Miért van szükségünk érintésre?

Az ember érintés nélkül megbetegszik.
Miért van szükségünk érintésre?

A társadalom érintésmegvonásban szenved. Az érintkezés elkerülése – az egyik legfontosabb szabály jelenleg, hogy megfékezzük a koronavírus terjedését. Azonban az emberek közötti testi közelség hiánya stresszt okoz. Legyen szó babáról, kisgyerekről, serdülőről vagy felnőttről – sok helyzetben, mint például feszültség, gyász vagy öröm esetén is testi közelségre vágyunk.

Az érintés központi szerepet játszik az életünkben és az egészségünkben, „Az egészségünkre gyakorolt hatását azonban gyakran alábecsüljük.”

A rendszeres ölelés, simogatás vagy kézfogás jó hatással van az egészségünkre.

„Ha szervezetünket nem érintik más emlősök, az rossz hatással van ránk.”


Az érintés stresszcsökkentő

Az érintést általánosságban stressz-szint csökkentőként érzékeljük. Pozitívként éljük meg, és ezáltal segít a stressz kezelésében.

Az érintéshez való viszony több tényezőtől függ: például hogy mennyire érezzük magunkat biztonságban és milyen a környezet, ahol az érintés történik.


Az érintés során boldogsághormonok szabadulnak fel

Az ideális esetben pozitívnak megélt testi kontaktus olyan boldogsághormonokat szabadít fel, mint a dopamin és az oxitocin, amelyek a jó közérzetet növelik.

Azoknál az embereknél, akiket rendszeresen érintenek meg, a szívverés nyugodtabb, a stresszhormonok (kortizol) szintje alacsonyabb, a vérnyomásuk pedig alacsonyabb.

„Már egy rövid ölelés is elegendő lehet, hogy biztonságban érezzük magunkat. A biológiailag szükséges érintés az emberi szükségleteink részét képezi.”


Az érintés pótlására is vannak lehetőségek

A higiéniás szabályokat betartva is lehet testkontaktust teremteni. Grunwald példaként hozza fel a háziállatokkal való érintkezést is:

„A kutyákkal és macskákkal való kontaktus, illetve a saját bőrünk érintése is segíthet, ha hiányoznak a másoktól jövő érintések.”

Ezért is ajánlja, hogy például simogatás, ölelés vagy akár masszázs révén próbáljuk meg pótolni a hiányzó fizikai kapcsolatokat – még a korona idején is, amennyire lehetséges.


A távolságtartás pszichésen megbetegíthet

Aki teljesen elzárkózik másoktól, az – a szakértők szerint – pszichésen és fizikailag is megbetegedhet.
Ez különösen igaz a gyerekekre, de a felnőttekre is. Grunwald szerint például az újszülötteket már születésük után is sokszor túlzottan elzárják másoktól – és később, felnőttként ez az elszigeteltség nyomot hagyhat.

„Az emberiség egy szociális faj. A simogatás és ölelés egyszerűen hozzátartozik az életünkhöz.”


A kézfogás és az ölelés hiánya

Az emberek nagy része hiányolja a kézfogást és az ölelést. Az ölelés különösen erősen kapcsolódik az emberi kapcsolatokhoz – a biztonság, a szeretet és az elfogadás kifejezője.

„Főleg idősebb emberek, akik egyedül élnek, gyakran teljesen érintés nélkül maradnak – ez a fizikai és pszichés egészséget is károsítja.”


Összegzésként

  • Az érintés csökkenti a stresszt és a vérnyomást.

  • Az érintés hiánya pszichés és fizikai betegségeket okozhat.

  • A testi kontaktus pótolható öleléssel, háziállatokkal, saját test érintésével.

  • Még a pandémia idején is fontos megtalálni a módját az egészséges közelségnek – biztonságosan.

Kapcsolódó cikkek

Dodgeball – A reflexek és stratégia játéka

Dodgeball – A reflexek és stratégia játéka

A dodgeball, vagyis kidobós, egy dinamikus, szórakoztató és intenzív csapatjáték, amely világszerte egyre népszerűbbé válik.

Miért van szükségünk érintésre?

Miért van szükségünk érintésre?

Az ember érintés nélkül megbetegszik.

Hogyan építsek tökéletes homokvárat?

Hogyan építsek tökéletes homokvárat?

A homokvárépítés (ahol engedélyezett) egyszerűen hozzátartozik a nyaraláshoz. Egy szép, stabil várhoz nem kell sok: